ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Pojištění a legislativa elektrokoloběžek

Povinné ručení elektrokoloběžek

Výrobní číslo koloběžky najdete buď na rámu koloběžky, nebo lze použít výrobní číslo vyražené na zadním motoru.


Od dubna 2024 bude povinné mít pojištění tzv. povinné ručení pro elekrokoloběžky, které:

  • mají větší váhu jak 25 kg
  • mají větší konstrukční rychlost jak 25 km/hod

Cena pojištění se dle podmínek pojištěné osoby může lišit, ale řádově to bývá 200-400 Kč/rok. 

Sjednání pojištění zajišťujeme přímo na naší prodejně od pojišťovny Generali Česká pojišťovna.

 Co všechno potřebuji pro sjednání pojistky:

  • výrobní číslo elektrokoloběžky
  • platný doklad totožnosti

Povinné ručení pro elektrokoloběžky nemá nic společného s registrací elektrokoloběžky v registru vozidel. Elektrokoloběžky nepodléhají registraci v registru vozidel!


Provoz elektrokoloběžek na pozemních komunikacích dle legislativy

Nemám řidičský průkaz  

Legislativní zařazení: jízdní kolo, elektrokoloběžka nepodléha registraci v registru vozidel,
Jak lze elektrokoloběžku používat? Pro jízdu na pozemních komunikacích je třeba mít omezenou rychlost do 25 km/hod a omezený výkon do 1000W (jde servisně nastavit u všech našich modelů). Jezdit je možné všude, kde je možné jezdit na jízdním kole, například silnice, cyklostezky, vyhrazené pruhy apod. V případě, že bude odblokovaný výkon a rychlost, je možné elektrokoloběžku používat pouze pro jízdu mimo pozemní komunikace (například některé typy polních cest, lesních cest apod).

Mám řidičský průkaz sk A nebo B, nastavením parametru elektrokoloběžky lze vybrat ze dvou legislativních režimu použití:

Legislativní zařazení: jízdní kolo, elektrokoloběžka nepodléha registraci v registru vozidel
Jak lze elektrokoloběžku používat? Pro jízdu na pozemních komunikacích je třeba mít omezenou rychlost do 25 km/hod a omezený výkon do 1000W (jde servisně nastavit u všech našich modelů).  Jezdit je možné všude, kde je možné jezdit na jízdním kole, například silnice, cyklostezky, vyhrazené pruhy apod. 

Legislativní zařazení: elektrokoloběžky bez sedátka jsou mimo legislativu ČR, respektive legislativou nejsou řešeny ani zakázány, policií ČR jsou metodikou přiřazované ke kategorie Z (ostatní vozidla) nepodléhající registraci*
Jak lze elektrokoloběžku používat? Jízda je možná na pozemních komunikacích bez omezení výkonu a rychlosti, tzv. po odblokovaní a využít tak maximální rychlost a výkon elektrokoloběžky. Je třeba se řídit pravidly silničního provozu a chovat se jako motocyklista. Například je třeba mít ochranou motocyklovou přilbu, brýle (štít), sjednané povinné ručení, u sebe platný řidičský průkaz a nejezdit pod vlivem návykových látek.

* nemusí se vztahovat na všechny námi prodávané modely, před koupí se informujte u prodejce. 

Výše uvedený text není závazným stanoviskem pro případy argumentace před správním orgánem. Například Je třeba brát v úvahu, že pokud bude způsobena nehoda pod vlivem návykových látek nebo s platně vydaným zákazem řízení, může se správní orgán vymezit před výše uvedenou kategorizací.